پنج‌شنبه 22 اسفند‌ماه سال 1387

انسان نمی تواند از پرواز پرنده های اندوه بالای سرش جلوگیری کند

دیدین مجله ها و روزنامه ها این روزها پر شده از بسته های پیشنهادی برای ایام نوروز؟خب،این بسته پیشنهادی کتاب منه!فهرست کتابهای خوبی که سال ۸۷ خوندم.برای چند تاش توضیح گذاشتم و چند تاش رو هم فهرست وار نوشتم.اگر کسی بسته پیشنهادی کتاب یا فیلم گذاشت توی وبلاگش لینکش رو می گذارم زیر همین پست.

۱.هفته ای یه بار آدمو نمی کشه.جی.دی.سالینجر.ترجمه امید نیک فرجام،لیلا نصیری ها.نشر نیلا 

 نغمه غمگین.جی.دی.سالینجر ترجمه امیر امجد و بابک تبرایی.نشر نیلا.

-سالینجر خوندن که توصیه نمی خواد!این دو کتاب مجموعه ای از بیست داستان کوتاه سالینجره.به نظرم تمام داستانها یک دست نیستند.چند تاشون واقعا شاهکارن،داستانهای متوسط با پایان لطیفه وار هم هست توی این دو مجموعه.جالبی بعضی از داستانها به اینه که مثلا شخصیت هولدن کالفیلد برای اولین بار وارد نوشته های سالینجر می شه و بعدا تبدیل می شه به رمان ناتور دشت.

۲.شوهر من.ناتالیا گینزبورگ.ترجمه زهره بهرامی.نشر نی

 -گینزبورگ از نویسنده های مورد علاقه منه.لحن خونسردانه و در عین حال غم بارش رو خیلی دوست دارم.تناقضی که گاهی با لحن طنزآمیزش با وجود وضعیت بغرنج شخصیت هاش ایجاد می کنه،تصویر دقیق و جانداری که از روحیات و واکنش آدم هاش می ده،رابطه هاشون،تصمیم هاشون،فلاکت و رکودشون...این کتاب مجموعه 5 داستان کوتاه و تاثیر گذاره که عمدتا در مورد روابط آدمها با همه.

 ۳.خانه ی خودمان.سینتیا کادوهاتا.ترجمه شقایق قندهاری.نشر افق 

 از اون رمانهای نوجوان دلچسبی که فکر کنم سن و سال نداره! برنده ی جایزه نیوبری سال ۲۰۰۵.

«عمویم درست دو و نیم سانتی متر از پدرم قدبلندتر بود،اما شکم نرمی داشت.سال قبل که با مشت توی شکمش زدیم،این را فهمیدیم.عمو دادش به هوا رفت و برای مان خط و نشان کشید.پدر و مادر ما را بدون شام به رختخواب فرستادند.آن ها معتقد بودند که زدن دیگران بدترین گناه است.دزدی در درجه دوم و دروغگویی در درجه سوم بود. و من هنوز دوازده سالم نشده بود که مرتکب هر سه گناه شدم... 

 کیتی از خواهرش لین که او را بیش تر از همه دوست دارد،یاد می گیرد که در عمق همه چیز به دنبال زیبایی و امید بگردد.حالا که لین به سختی بیمار شده و خانواده دارد از هم می پاشد،نوبت کیتی است که راهی پیدا کند تا نگذارد شعله های عشق و امید در دل افراد خانواده اش خاموش شود.»

 از پشت جلد کتاب

۴.رازی در کوچه ها.فریبا وفی.نشر مرکز

 -کتاب نثر دلچسب و پاکیزه ای داره.داستان با برگشت قهرمان کتاب به کودکی اش و مرور خاطراتش شکل می گیره.بین رمانهای ایرانی که سال گذشته خوندم این رو بیشتر از بقیه دوست داشتم.

 ۵.مثل آب برای شکلات.لورا اسکوئیول.ترجمه مریم بیات.نشر روشنگران و مطالعات زنان

 -وقتی کتاب رو تموم کردم یه مدت روی هوا بودم.فوق العاده بود به نظرم.سبک کتاب رئالیسم جادوییه و داستان،فوق العاده پرکشش.طنز بازیگوشانه ای هم داره در عین تلخی ماجرا.فکر کنم فیلمش هم ساخته شده.

۶.با کفش های دیگران راه برو.شارون کریچ. ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی.نشر ونوشه( چشمه)

 -رمان نوجوان.برنده ی جایزه نیوبری سال ۱۹۹۵ از اون کتابهایی که آدم چند وقت یک بار دوست داره صفحه های مختلفش رو دوباره بخونه.

 «سالامانکاتری هیدل 13 ساله که همه او را سال صدا می کنند برای یافتن مادرش،به همراه پدربزرگ و مادربزگ،عازم سفری طولانی می شود.در طول سفر، او داستان فی بی وینترباتوم را تعریف می کند،دختری که مادرش به طور ناگهانی ناپدید شده و پیغام های اسرارآمیز دریافت می کند.در پشت داستان فی بی،داستان سال و جریان سفر بدون بازگشت مادرش وجود دارد.او کمتر از یک هفته فرصت دارد تا خودش را به مادرش برساند.سال مطمئن است که علی رغم مخالفت پدرش،این سفر تنها شانس او برای برگشت به موقعیت گذشته است.»

از پشت جلد کتاب

۷.بخشنده.لوئیس لوری.کیوان عبیدی آشتیانی.نشر ونوشه( چشمه)

-باز هم رمان نوجوان.فکر کنم چاپش تموم شده.اما اگر پیداش کردین از اون کتابهاییه که خیلی چیزها رو به یادمون می آره.ماجرای کتاب منو یاد میرای کریستوفر فرانک انداخت.یک شهرک سازمانی،و نوجوانی که می خواد خاطراتی که ازشون گرفته شده رو به آدمهای شهرک برگردونه.

 ۸.بادکنک به شرط چاقو.علی اصغر سید آبادی.نشر فندق(افق)

مجموعه شعر سپید برای کودکان. فکر کنم عیدی خیلی دلچسبی باشه برای بچه های دور و برتون.خودتون هم یواشکی بخونینش اونوقت!تصویرگری های هدا حدادی هم خیلی دلنشینه.

 «می رقصد

و می رقصد

و می رقصد

پیراهن گل گلی ام

 روی بند رخت

حیف که من تویش

 نیستم!  

شعر سومی»

 داستان کوتاه

۹.آن گوشه ی دنج سمت چپ.مهدی ربی.نشر چشمه

۱۰.داستان شگفت انگیز هنری شوگر.رولد دال.ترجمه ساغر صادقیان.نشر چشمه

۱۱.آواز عاشقانه.جان چیور.میلاد زکریا.نشر مرکز

رمان

۱۲.چه کسی باور می کند،رستم.روح انگیز شریفیان.نشر مروارید

۱۳پری فراموشی.فرشته احمدی.نشر ققنوس 

کودک و نوجوان

 ۱۴.این هم جور دیگر.رولد دال.ترجمه رضی هیرمندی.نشر ونوشه( چشمه)

۱۵پرنیان و پسرک.لوئیس لوری.ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی.نشر افق

 پیوست:

۱.اگر کسی توضیح و تکلمه ای در مورد هر کدوم از کتاب ها داره خوشحال می شوم بشنوم.

۲.نشر ونوشه قسمت کودک و نوجوان نشر چشمه است.فندق هم کودکان افق.

 ۳.تیتر مطلب قسمتی از کتاب «با کفش های دیگران راه برو،تا با کفش های کسی راه نرفته ای درباره اش قضاوت نکن».از همون پیغام های اسرارآمیزی که به دست فیبی می رسید.«انسان نمی تواند از پرواز پرنده های اندوه بالای سرش جلوگیری کند،اما می تواند جلو آن ها را بگیرد تا در موهایش آشیانه نکنند.»

۴.چه قدر کتاب نوجوان خوندم من امسال!

۵.معرفی کتاب های دوست داشتنی،سال ششم.